Trekking czy nordic walking? Czas na aktywny wypoczynek

aktywny wypoczynek kije

Wybierasz się w góry z myślą o tym, aby aktywnie wypoczywać? W takim razie, najlepszym pomysłem będzie zaopatrzenie się w wygodne buty, kijki oraz plecak. Sportami, które zdobywają coraz więcej popularności i są chętnie uprawiane, zarówno przez ludzi młodych jak i dojrzałych, są trekking i nordic walking. Czym się charakteryzują i w co musisz się zaopatrzyć, aby zacząć? I najważniejsze, gdzie w Polsce znajdują się szlaki, po których można bezpiecznie chodzić?

aktywny wypoczynek góry

Krótko i na temat- czym jest trekking, a czym nordic walking?

Okazuje się, że wiele osób myli te pojęcia. Dlaczego? Oba odnoszą się do aktywności, które możemy uprawiać w górach. Ponadto łączy je wspólny mianownik- kijki. Jednak, czym się różnią?

aktywny wypoczynek trekking

Trekking- wielodniowa wyprawa

Trekking to nic innego jak kilkudniowa wyprawa piesza, która odbywać się może w trudnych warunkach (np. atmosferycznych, podczas której uczestnicy wykorzystują specjalistyczne kijki. Definicja mówi, iż nie musi być to wędrówka górska, może mieć miejsce również na pustyni czy w dżungli. Osoby uprawiające ten sport, cały czas spierają się o to, gdzie leży granica, która określa, co jest trekkingiem a co nim nie jest (czym dokładnie są np. złe warunki pogodowe). W skrócie jednak, trekking to sport ekstremalny, który będzie odpowiedni dla osób sprawnych fizycznie i szukających mocnych wrażeń.

aktywny wypoczynek nordic walking

Nordic walking- spokojna wędrówka

Nordic walking to również rodzaj aktywności, opierającej się na wędrówce z kijkami. Jednak, w przeciwieństwie do trekkingu, ten sport charakteryzuje się specyficznymi i jasno określonymi zasadami, szczególnie jeśli chodzi o technikę marszu. Została ona opracowana przez narciarzy biegowych (dla których był to rodzaj rozgrzewki). Chodzenie z kijkami w poprawny sposób, angażuje praktycznie każdą partię naszego ciała. Co ciekawe, sport ten (w przeciwieństwie do trekkingu) jest odpowiedni dla osób w każdym wieku, dlatego też, jest to bardzo popularny sposób aktywnego spędzania czasu przez ludzi starszych lub całych rodzin.

Co musisz mieć, aby zacząć? Wybierz odpowiednie kije

Tak naprawdę, najważniejsze są tutaj kijki. Oprócz dostosowanego i prawidłowego ubioru oraz innych rekwizytów (w przypadku trekkingu np. mapy, latarki, plecaka, namiotu, apteczki), to one odgrywają tutaj istotną rolę. Jednak, kije trekkingowe i te do nordic walkingu znacznie różnią się budową i przeznaczeniem.aktywny wypoczynek kije trekking

W pierwszym przypadku, kije muszą być cięższe i bardziej wytrzymałe,  z racji tego, że uprawianie trekkingu wiąże się bardzo często z przebywaniem na trudnym terenie (górzystym). Wchodzenie po skalistych ścieżkach jest obarczone dużymi obciążeniami dla organizmu, dlatego kije tego typu spełniają dwie ważne funkcje: odciążającą i podpierając-stabilizującą. Ponadto różnią się budową i sposobem użytkowania: są dłuższe i zaleca się je trzymać w pozycji możliwie pionowej względem podłoża. Rękojeść w przypadku kijów tego typu, jest zaprojektowana tak, aby zwiększyć ergonomię marszu (nie jest wygięta, posiada żłobienia na palce i specjalistyczny uchwyt na dłoń).

 

aktywny wypoczynek nordic walkingDlaczego kijków do nordic walkingu nigdy nie powinno się używać się w trudnym terenie? Głównie z powodu ich budowy. Są one o wiele lżejsze, mniej wytrzymałe i stabilne od tych do trekkingu. Ich głównym zadaniem jest aktywowanie górnych partii ciała podczas szybkiego marszu. Ponadto, odciążają jego dolną część, przez co osoba jest w stanie iść szybciej i wydłużyć dystans, jaki chce pokonać. Ważnym elementem jest również grot kija, dlatego w tym przypadku, jest on zaostrzony, aby szybko łapał przyczepność i pozwalał na lepszą stabilizację marszu. Nieodłącznym i ważnym elementem jest również uchwyt, który mocuje dłoń w rękojeści, co zapewnia odpowiedni komfort podczas wędrówki. Pamiętaj! Nigdy nie zabieraj kijków do nordic walkingu na wędrówkę po skalistym i stromym terenie. Może to skutkować ich złamaniem, a co za tym idzie, utratą zdrowia bądź życia ich właściciela.

Gdzie chodzić?

W przypadku nordic walkingu każdy, w miarę płaski oraz stabilny teren będzie nadawał się do uprawiania tego sportu. Możesz w tym przypadku wybrać park, płaski i żwirowy szlak górski a nawet betonowy chodnik w Twoim mieście- wszystko zależy od upodobań, czasu i okoliczności. Ważne jest dostosowanie warunków do kondycji czy stanu zdrowia i odpowiednie zaplanowanie trasy.

Fani bardziej ekstremalnych przeżyć mają do wyboru wiele opcji znajdujących się w Polsce. Oto kilka z nich:
1. Najkrótszym polskim szlakiem wartym uwagi jest Główny Szlak Świętokrzyski, liczący 105 km. Łączy wszystkie świętokrzyskie pasma górskie i jest częścią Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Wędrówkę można tu połączyć z nauką o historii tego miejsca, gdyż znajduje się na nim stary klasztor, na Św. Krzyżu. Szlak idealny na długi weekend (2-4 dni).

2. Szlak Orlich Gniazd ciągnie się od Częstochowy do Krakowa i liczy 164 km. Na żadnym szlaku w Polsce nie znajduje się tak wiele średniowiecznych ruin. Co więcej, szlak zahacza o Ojcowski Park Narodowy, w którym możesz spróbować swoich sił we wspinaczce.

aktyny wypoczynek Szlak Orlich Gniazd

3. Najdłuższy szlak, który liczy aż 320 km, to Główny Szlak Beskidu Wyspowego. Jest to ewenement, gdyż tworzy on pętlę (z racji tego jego długość naszej trasy zależy od możliwości i chęci- może być różna). Niewątpliwie, bardzo skomplikowana trasa, zawierająca liczne zakręty, ślepe uliczki i niezbyt uczęszczane tereny. Na szlaku znajduje się jedno z najciekawszych i najbardziej oryginalnych schronisk z Polsce- na Luboniu Wielkim. Szlak można przejść w około tydzień.

aktywny wypoczynek schronisko Luboń

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *