Jak prawidłowo dobrać buty neoprenowe?

buty neoprenowe

Dla każdego, kto uwielbia wodę, pływanie, ale przede wszystkim nurkowanie czy surfowanie, określenie buty neoprenowe będzie bardzo dobrze znane, ponieważ stanowią one podstawowy i bardzo ważny element stroju dla nurków oraz są bardzo ważnym detalem dla surferów.

Buty neoprenowe, inaczej określane także jako buty nurkowe, służą przede wszystkim do ochrony stopy. Wybór odpowiednio dopasowanych butów neoprenowych nie jest jednak tak prostym zadaniem, jakby się mogło wydawać.

Buty neoprenowe – najważniejsze informacje

Butów neoprenowych nie dzieli się na damskie i męskie, różnią się jedynie rozmiarem, a ich budowa pozostaje taka sama. Buty powinny być idealnie dobrane do stopy, nie powinny być ani zbyt ciasne, ani za bardzo luźne. Zbyt małe spowodują odgniecenia i otarcia, natomiast do zbyt luźnych będzie dostawać się woda. Spośród butów neoprenowych wyróżnia się trzy główne kategorie: buty z cienkiego neoprenu bez podeszwy, które określane są jako skarpeta, buty z podeszwą oraz buty z uszczelnieniem.

Buty neoprenowe cienkie bez podeszwy

Jak sama nazwa wskazuje, wykonane są one z cienkiego neoprenu – do 3 milimetrów – i nie mają podeszwy. Potocznie takie właśnie buty nazywa się skarpetami. Wykorzystywane są one do nauki nurkowania lub do nurkowania w skafandrze suchym.

Buty neoprenowe z podeszwą

Kolejny rodzaj to buty z zamkiem i z podeszwą. Buty te wykonane są z dość grubego neoprenu o grubości około 5 mm, a dodatkowa funkcja, jaką jest zamek, ułatwia w znacznym stopniu ich zakładanie. Buty tego rodzaju stosowane są w wodach ciepłych lub zimnych, ale nie w bardzo zimnych, ponieważ nie posiadają zbyt dużej izolacji cieplnej. Niestety, występowanie zamka w tych butach ma także wady. Nawet pomimo uszczelnień woda będzie dostawała się do butów. Podeszwa w tego typu obuwiu może się różnić i mieć inną grubość oraz sztywność. Podeszwy twarde, dają lepsze zabezpieczenie, dzięki czemu chronią stopę przed urazem.

Buty neoprenowe z uszczelnieniem

Przede wszystkim uniemożliwiają wlewanie się wody do butów. Posiadają podeszwę, ale nie mają zamka. Buty z uszczelnieniem używane są najczęściej w wodach zimnych, a nawet bardzo zimnych. Dodatkowo posiadają giętką podeszwę, co ułatwia wywinięcie buta na drugą stronę. Dzięki temu suszenie jest dużo łatwiejsze. Buty neoprenowe z uszczelnieniem nie posiadają suwaka, dlatego nieco trudniej się je zakłada oraz ściąga, jednak można się do tego łatwo przyzwyczaić.

Odpowiedni rozmiar butów

Buty neoprenowe muszą być naprawdę dobrze dobrane, aby nie wyrządziły szkody, były wygodne i ułatwiały surfowanie lub nurkowanie. Przede wszystkim powinny być dokładnie dobrane do nogi. Zazwyczaj odpowiedni jest taki rozmiar, jaki nosimy na co dzień, jednak w niektórych sklepach pojawiają się rozmiary: XS, S, M, L, XL. Jak w takim przypadku dobrać odpowiednie buty neoprenowe?

Właściwie dopasowana rozmiarówka przedstawia się następująco:

3XS – rozmiar 35/36

2XS – rozmiar 36/37

XS – rozmiar 38

S – rozmiar 39/40

M – rozmiar 40/41

L – rozmiar 41/42

XL – rozmiar 43

2XL – rozmiar 44/45

3XL – rozmiar 45/46

4XL – rozmiar 47

Wybór jest więc bardzo szeroki i każda osoba może z bardzo wysoką precyzją dopasować but do rozmiaru swojej stopy.

Buty neoprenowe wysokie i niskie

Oprócz wyżej wymienionych modeli, na rynku dostępne są także buty neoprenowe wysokie oraz niskie. Te pierwsze sięgają za kostkę i mają grubość około 5–6 mm, natomiast drugie sięgają przed kostkę, a ich grubość nie przekracza 3 mm. Buty, które mają mniejszą grubość, pozwalają surferom lepiej czuć deskę, natomiast te z grubszą są o wiele cieplejsze. Wszystkie buty neoprenowe posiadają gumową zelówkę, a także bardzo dobrze jest, kiedy wyposażone są w taśmę regulującą z rzepem, dzięki której stopa nie będzie przesuwać się do przodu.

Jak widać, wybór dobrych butów neoprenowych potrafi być nieco skomplikowany, dlatego warto wiedzieć na co należy zwrócić szczególną uwagę. Trzeba także podkreślić, że buty neoprenowe służą osobom, które przebywają na wczasach, w miejscach, gdzie występują kamienne i skalne plaże. Buty takie chronią stopę przed zranieniami oraz znacząco zwiększają komfort poruszania się po plaży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *