Odzież termiczna i termoaktywna, czyli jak odpowiednio ubrać się na narty i snowboard?

Sezon zimowy w pełni, a warunki sprzyjają wypadom na pobliskie (lub dalsze) górki. Szczególnie w tym roku, pogoda dla narciarzy i snowboardzistów jest wyjątkowo łaskawa. Minusowa temperatura i piękne słońce to obecnie częsty widok w górach. Jednak, czy wiesz jak odpowiednio ubrać się na stok? Zbyt duże wychłodzenie ciała lub jego przegrzanie może nieść za sobą przykre konsekwencje. W artykule zajmę się ciekawym tematem, jakim jest odzież termiczna i termoaktywna. Czy terminów tych można używać zamiennie? Jakie są główne różnice? I na koniec- jaką odzież wybrać?

Czym różni się odzież termiczna od termoaktywnej?

Odpowiednio skompletowana odzież to podstawa bezpiecznej jazdy na stoku, jak i innych zimowych aktywności fizycznych (np. trekkingu). Tak naprawdę, decydując się na uprawianie sportów zimowych powinniśmy pamiętać o zasadzie trzech warstw. Co to jest? Z reguły, jeśli temperatura spada poniżej zera, musimy zadbać o nałożenie na siebie 3 warstw odzieży. Najbardziej zewnętrzną stanowią: kurtka (ocieplana) oraz spodnie, bądź kombinezon. Drugą będzie polar lub tzw. soft shell, czyli cienka kurtka o właściwościach termoizolacyjnych. Ostatnią powłoką, która znajduj się najbliżej naszego ciała jest odzież termiczna. W skład niej może wchodzić: koszulka termiczna z długim bądź krótkim rękawem, leginsy/getry, bluza, bokserki, majtki, stanik sportowy. Ten typ odzieży sportowej, odpowiada za odprowadzanie wilgoci podczas wysiłku fizycznego. Dzięki temu, nasza skóra pozostaje względnie sucha (co powoduje większy komfort termiczny).odzież termiczna na narty

 

Odzież termiczna

Aby dobrać bieliznę do naszych oczekiwań, warto jest poznać różnicę pomiędzy pojęciem „termiczna” a „termoaktywna”. Główną funkcją bielizny termicznej jest utrzymywanie ciepła organizmu, na możliwie stałym poziomie. Odzież tego typu jest znakomitym izolatorem, słabo przepuszczającym powietrze. Jednak, nie odprowadza ona wilgoci co stanowi główną różnicę względem odzieży termoaktywnej. Kolejnym aspektem jest to, że zazwyczaj bielizna termiczna jest odrobinę luźniejsza, przez co nadaje się do użytkowania codziennego (np. koszulka termiczna), świetnie nada się na spokojny trucht). W skrócie, jeśli planujesz lekki wysiłek, wybierz odzież tego typu (np. na szybki spacer po lesie).

koszulka termiczna

Bielizna termoaktywna

Uprawianie bardziej intensywnych sportów zimowych, takich jak np. narciarstwo czy snowboard, wymaga nieco większej uwagi w doborze stroju. Odzież termoaktywna (zarówno męska jak i damska) powinna być niejako naszą „drugą skórą”. Musi ona mocno przylegać do ciała (jednak tak, aby nie powodowała dyskomfortu). Główną właściwością, a zarazem zaletą bielizny termoaktywnej jest jej zdolność do odprowadzania wilgoci „na zewnątrz”. Ma to swoje ogromne zalety. Przede wszystkim, podnosimy komfort noszenia odzieży oraz poziom naszej higieny osobistej, nie doprowadzamy do podrażnień skóry oraz zapobiegamy „namakaniu” ubrań. Przemoczone ubranie ma negatywny wpływ na termoregulację i temperaturę ciała. Technologia wykorzystywana przy produkowaniu bielizny tego typu pozwala na skuteczną izolację, czyli nie przepuszczanie chłodnego powietrza „do wewnątrz” oraz prawidłowe odprowadzanie potu (przy jednoczesnym zachowaniu ciepła). Pamiętaj, aby odzież termoaktywna nie krępowała Twoich ruchów.

odzież termiczna leginsyJadę na narty – wybieram odzież termoaktywną

A więc, już znasz odpowiedź. Jazda na nartach czy desce, wymaga lepszego zabezpieczenia termicznego, głównie ze względu na duży wysiłek fizyczny. Najlepszym rozwiązaniem przed wyjściem na stok będzie założenie sportowego biustonosza (podnosi to komfort), koszulki z długim rękawem (bądź bluzy) oraz legginsów. Jeśli temperatura spadnie poniżej 0, na bluzkę warto jest założyć polar, który będzie ogrzewał ciało. Tak przygotowana baza zapewni Ci wygodę, przez co Twoja uwaga skupi się tylko i wyłącznie na jeździe i białym szaleństwie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *