Odzież do biegania – jaką wybrać?

odzież do biegania

Biegać może prawie każdy, niezależnie od wieku i kondycji fizycznej. Mylne jest jednak twierdzenie, że do joggingu nie trzeba żadnego specjalistycznego wyposażenia. Owszem, możemy biegać w bawełnianym T-shircie i starych spodenkach wyciągniętych z szafy i nic nie stoi na przeszkodzie, by osiągać w ten sposób dobre efekty. Trening w odzieży technicznej jest jednak przyjemniejszy i mniej męczący. Możemy zatem dać z siebie jeszcze więcej. Jaka odzież do biegania jest najlepsza i dlaczego warto ją mieć?

Pomijając względy estetyczne, specjalne ubrania do biegania są po prostu o wiele wygodniejsze. Jest to odzież projektowana specjalnie z myślą o intensywnym wysiłku fizycznym. Optymalny krój, brak wyczuwalnych szwów i oczywiście specjalne materiały to połączenie, które zapewnia wysoki komfort. Kupowanie sportowej odzieży z całą pewnością nie jest przesadą, nawet jeśli dotąd nigdy nie biegałeś i zamierzasz trenować sporadycznie. Koszt zakupu zwykłych bawełnianych ubrań sportowych jest porównywalny z kosztem zakupu odzieży technicznej. Warto więc zaopatrzyć się od razu w profesjonalną odzież do biegania.

Kwestia rozmiaru

Luźna obszerna odzież kojarzy się ze swobodą ruchów. Z tego powodu dawniej to właśnie luźne spodenki i obszerne T-shirty uchodziły za optymalne do uprawiania sportu. W rzeczywistości dopasowana odzież zapewnia opływowość, zmniejszony opór powietrza, a także – wbrew pozorom – dużo swobody. Ubranie do biegania musi być oczywiście dobrze dobrane, zarówno jeśli chodzi o rozmiar, jak i krój. W sprzedaży dostępna jest także odzież do biegania ze specjalnymi płaskimi szwami lub bezszwowa. Takie ubrania nie powodują ucisku, a przylegające legginsy bądź spodenki do biegania zabezpieczają przed powstawaniem otarć na udach.

Techniczne włókna

Naturalne materiały są przyjemne dla skóry i przepuszczają powietrze. Źle jednak znoszą konkurencję technicznych sztucznych włókien, z których szyta jest odzież do biegania. Zwykła bawełniana koszulka podczas treningu chłonie pot. Po chwili intensywnego wysiłku staje się cięższa od wilgoci i zaczyna lepić się się do ciała. Nie jest to ani komfortowe, ani estetyczne. W takim T-shircie łatwo też o obtarcia, czy po prostu o przeziębienie.

Koszulki i spodenki do biegania ze sztucznych włókien to tak zwana odzież techniczna. Producenci stosują w niej rozmaite mieszanki materiałów, z przewagą poliestru. Jakość ubrania zależy o zaawansowania technologicznego materiału. W najprostszych modelach stosuje się sam poliester. W zaawansowanych – złożone innowacyjne mieszanki.

Ubrania z włókien technicznych są lżejsze od bawełnianych, nie chłoną wilgoci i lepiej przepuszczają powietrze. Warto zatem posiadać przynajmniej jeden komplet przeznaczony specjalnie do biegania. Wysokiej jakości odzież sportowa na długo zachowuje swoje właściwości, dlatego może z powodzeniem przetrwać bardzo wiele treningów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *