Na czym polega skimboard

skimboard

Sporty wodne cieszą się ogromną popularnością. Jednak również wśród nich możemy znaleźć te nieco mniej znane. Do nich niewątpliwie należy skimboard, choć – w moim przekonaniu – jest to nieco krzywdzące. Tym bardziej, że jest on niezwykle efektowny, a próbowanie swoich sił w utrzymywaniu się na wodzie, daje ogromną frajdę. W związku z tym, dzisiejszy tekst w całości poświęcę właśnie skimboardowi.

Na czym polega skimboard?

O tym było krótko już we wstępie, ale warto nieco poszerzyć to zagadnienie. Skimboarding jest tak naprawdę jedną z wielu wariacji na temat deski będącej przedmiotem uprawianego sportu i wywodzi się z surfingu.

Skimboarding ma wiele oblicz, ale są dwie podstawowe odmiany, na których warto się skupić. Pierwsza to wave, która polega na tym, że trzymając niewielką, piankową deskę, już z brzegu, sportowcy wyruszają w kierunku fali, kiedy ta się pojawia. Druga, o wiele bardziej popularna to flatland (swoją drogą warto pamiętać, że ten termin powstał już w XIX wieku za sprawą książki o krainie płaszczaków autorstwa Edwina Abbotta). Wracając – flatland polega na ślizgu na płytkiej warstwie wody. Najlepsze warunki to równy piasek i kilka centymetrów wody. To pozwala na robienie długich ślizgów, jednak jest to raczej nierealne w naturalnych warunkach. Dlatego budowane są spoty, które pozwalają na uprawianie flatland skimboardingu nie tylko nad wodą.

skimboardWarto dodać, że skimboard, podobnie jak i jazda na deskorolce, wiąże się z wykonywaniem trików. Osoby bardziej zaawansowane w tej dyscyplinie, potrafią stworzyć niezwykle ciekawe widowiska. Warto więc czasem zatrzymać się niedaleko brzegu i popatrzeć na ich możliwości. Tym bardziej, że w Polsce jest to całkiem prawdopodobne, ponieważ nasz kraj jest jednym z bardziej lubianych miejsc przez fanów skimboardu.

Wyposażenie

Skimboard nie jest szczególnie wymagający, jeśli chodzi o potrzebny strój i sprzęt. Ten pierwszy bardzo często sprowadza się do najzwyklejszej koszulki i krótkich spodenek. Oczywiście, można wybrać krótką piankę, która niewątpliwie ma sporą przewagę, szczególnie w schnięciu. Jednak nawet na skimboardowych konkursach możemy znaleźć osoby ubrane dokładnie tak, jak przyszły.

Kluczową jest jednak deska. Jest ona niewielka i lekka. A przy okazji niedroga, jeśli porównywać ją z deskami niezbędnymi do innych sportów wodnych. W związku z tym, można powiedzieć, że skimboard jest sportem dla każdego, kto chce sprawdzić, jak wiele frajdy może mu dać taka forma spotkania z wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *