Must have każdego narciarza. Jak wybrać kask?

kask narciarski

Jazda na nartach czy snowboardzie, niezależnie od tego czy jesteśmy osobami początkującymi, czy mamy wieloletnią praktykę, wiąże się z prędkością i upadkami. W zeszłym roku, TOPR odnotował aż 1495 wypadków z udziałem narciarzy, z czego zdecydowana większość były zdarzeniami bardzo ciężkimi. Mimo tego, że wydaje nam się, iż mamy kontrolę nad naszą jazdą, warto pamiętać o tym, że inni mogą jej nie mieć. Spowodowane może być to nadmierną pewnością siebie, zbyt dużą prędkością lub niedostosowaniem jej do warunków, czy spożywaniem alkoholu na stoku. Właśnie dlatego, dla swojego dobra i bezpieczeństwa bliskich, każda osoba decydująca się na aktywne spędzanie czasu na stoku, powinna bezwzględnie zaopatrzyć się w kask. Jednak jak go wybrać? Poznaj kilka wskazówek, które ułatwią Ci dokonanie wyboru.

Kształt i rozmiar

kask narciarski czarny

Jeszcze przed pójściem do sklepu, pierwszą rzeczą jaką trzeba zrobić jest zmierzenie obwodu własnej głowy. Mierzy się go ok. 1 cm nad linią brwi. Kaski, podobnie jak ubrania, występują w różnych rozmiarach. Dla przykładu, standardowy rozmiar M kasku, odpowiada obwodowi głowy wynoszącemu 57-58 cm. Zawsze sprawdzaj jednak wymiary zgodnie z wytycznymi producentów kasków, które Cię interesują.
Każdy z nas ma inny kształt głowy, dlatego warto jest mierzyć kask na żywo. Musi być on dopasowany do naszych potrzeb. Dzięki temu, będzie nie tylko wygodny, ale i bezpieczny. Jak to sprawdzić? Powinien on stabilnie trzymać się na głowie, nawet kiedy jest niezapięty. Ponadto, próbując przesunąć go w bok, nie powinien przesuwać się po włosach, a jedynie naciągać skórę, nie zmieniając swojej pozycji. Tak dopasowany kask, nie powinien nam spaść z głowy, nawet podczas silnego uderzenia. Co ważne, nie decyduj się na zakup od razu. Nowy kask zostaw na głowie kilkanaście minut i obserwuj czy nigdzie nie uciska.

kask narciarski białyPasek pod brodą

Duże znaczenie w wyborze kasku ma również pasek. Zapięcie pod brodą pełni funkcje stabilizacyjne. Aby pasek spełniał swoją rolę, musi być on odpowiednio mocno zaciśnięty, jednak na tyle, abyśmy mogli swobodnie oddychać. Ponadto, warto jest sprawdzić jego funkcjonalność, np. czy można go zapinać i odpinać w grubych rękawicach. Jeśli zapięcie chodzi topornie już w sklepie, możemy sobie wyobrazić, że kiedy będziemy mieli zimne dłonie, będzie jeszcze gorzej.

 

Co z goglami?kask narciarski gogle

 

Uprawiając sporty zimowe musimy być przygotowani na różne warunki pogodowe. Oprócz pięknej i słonecznej pogody, na stokach musimy sobie radzić z silnymi opadami śniegu. Ochrona oczu przed wiatrem, mrozem i śniegiem to podstawa. Dlatego, nasze gogle muszą być kompatybilne z kaskiem. Na co zwrócić uwagę? Oczywiście, oprócz koloru, ramka naszych gogli musi pasować do kształtu kasku. W tym miejscu, dopuszczalna jest jedynie mała przerwa. Ponadto, kask i gogle chronią zatoki i czoło przed wiatrem i mrozem.

Budowa kasku krok po kroku

W skrócie, kask narciarski składa się z dwóch warstw: skorupy zewnętrznej (część twarda) oraz warstwy wewnętrznej (część miękka). Zadaniem części wewnętrznej jest absorbowanie siły uderzeń. Obecnie, kaski na rynku są produkowane z wykorzystaniem dwóch podstawowych technologii.

Technologia „in moud”

W tym przypadku, obie części kasku są ze sobą połączone. Dzieje się tak, dzięki wspawaniu tzw. pianki ESP w wolną przestrzeń. Kask ten charakteryzuje się lekkością oraz mało skomplikowanym systemem wentylacyjnym. Zazwyczaj kaski tego typu są przystępne cenowo.

Technologia „hardshell”

Ten typ kasku charakteryzuje się karbonową skorupą zewnętrzna lub taką, zrobioną z tworzywa ABS. Dodatkowo, inaczej niż w przypadku kasków w technologii „in moud”, to strona wewnętrzna jest zrobiona z pianki ESP. Dzięki temu, kask ten posiada skuteczny i zintegrowany system wentylacji. Kask tego typu jest jednak cięższy i droższy od poprzednika. Warto wspomnieć o tym, że na rynku istnieją równie dobre hybrydy kasków, łączące w sobie różne technologie.

Kaski dla kobiet

Jedyną różnicą w budowie, może być wycięcie z tyłu głowy na tzw. „kitkę”, co ułatwia użytkowanie kasku kobietom z długimi włosami. Poza tym, modele dedykowane kobietom różnić się będą jedynie kolorystyką.

Pamiętajmy, że wybór kasku narciarskiego nie może kończyć się jedynie na dopasowaniu jego koloru do kurtki czy sprzętu. Ważne są przede wszystkim właściwości kasku i indywidualne dopasowanie do właściciela. Nie zapominaj, że ten przedmiot może uratować życie Tobie i Twoim bliskim, dlatego każdy zakup tego typu powinien być przemyślany. Teraz, kiedy już wiesz, że nie ma się czego obawiać, znajdź swój kask już dziś i bądź przygotowany na nadejście zimy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *