Kitesurfing – wyposażenie podstawowe

kitesurfing

Jak co roku, zaczyna się okres, w którym mnóstwo osób kieruje swoje kroki nad wodę. Jednym z celów podróży jest uprawianie sportów wodnych. Dla jednych to wakacyjna codzienność od wielu lat, jednak inni dopiero stawiają pierwsze kroki na różnego rodzaju deskach. Ten post jest przeznaczony dla tych osób, które w tym roku chcą zacząć swoją przygodę z kitesurfingiem, ale jeszcze nie wiedzą, jak się do niej przygotować. Omówimy krótko niezbędny sprzęt tak, żeby każdy miał ogląd na to, co powinien ze sobą zabrać, lub wypożyczyć, czy też kupić na miejscu.

Deska

Już na etapie wyboru odpowiedniej deski nie jest łatwo, bo są ich aż cztery rodzaje. Dlatego przyjrzyjmy się każdemu pokrótce.

Twintip to dobry wybór na początek. Przede wszystkim dlatego, że bez zmieniania pozycji, można przemieszczać się w dwóch kierunkach. Nie trzeba na niej robić zwrotów, więc na pierwsze starcie jest idealna. Przód i tył deski wyglądają tak samo.

Drugi rodzaj to Wakeboard. Są one bardzo podobne do Twintipów, ale nie dajcie się zmylić – trzeba nieco silniejszego wiatru, żeby wpadały w ślizgi, przez co mogą zniechęcać osoby zaczynające przygodę z kitesurfingiem.

Kitesurfing Deska kierunkowa to trzeci typ deski do kitesurfingu. Wygodna na start, bo można się z nią zaprzyjaźniać przy małych wiatrach. Jednak ze względu na to, że jej kształt wymusza robienie zwrotów, może się okazać sprzętem zbyt trudnym dla osób, które ze sportami wodnymi nie miały dotąd nic wspólnego.

Ostatni rodzaj to deski typu Mutant (brzmi groźnie, nie?). Mutanty są krzyżówką deski Directional i Twintip, jednak wymagają sporych umiejętności. Aktualnie właściwie się od nich odchodzi i częściej niż w sklepie, można znaleźć je w wypożyczalni lub na wyposażeniu kitesurferów z dużym doświadczeniem.

Latawiec

Latawiec to rzecz, bez której nie ma mowy o kitesurfingu. Najczęściej możemy spotkać się z latawcami pompowanymi, lub komorowymi, ze znaczną przewagą tych pierwszych. Drugie wyróżnia to, że przed startem nie trzeba ich pompować, bo robi to wiatr, który dostaje się pomiędzy dwie powłoki latawca komorowego. Latawce pompowane poznasz po kształcie – przybierają one albo kształt litery C, albo łuku. Latawce pompowane utrzymują swój kształt, a przy okazji są dużo przyjemniejsze w prowadzeniu.

Trapez kitesurfingowy

Trapez kitesurfingowy jest niezbędny. Dzięki niemu możemy używać siły mięśni i ciężaru ciała, jako przeciwwagi dla latawca. Jego częścią jest hak, dzięki któremu, za pomocą chicken loopa (pętli w latawcu) łączymy trapez z kite’em.

Trapez kitesurfingowy możemy znaleźć w dwóch odmianach. Pierwszą jest waist, a drugą seat. Waist zakłada się na wysokości talii, seat natomiast nosi się podobnie, jak dolną część bielizny. Wybór na początek jest trudny. Seat lepiej się trzyma, za to waist daje większą swobodę ruchów. Jednak seat trochę mniej męczy i to sprawia, że – moim zdaniem – jest lepszym wyborem na początek. Jednak trapez kitesurfingowy to zbyt indywidualna kwestia, żeby podsuwać rozwiązanie pewne w 100%.

Bar, czyli drążek sterowniczy

Sterowanie latawcem bez niego byłoby niemożliwe. Jego rozmiar i rodzaj zależny jest od latawca. Mniejsze bary zwykle są stosowane przy latawcach o mniejszych rozmiarach. Obie strony bara są identyczne, jednak różnią się kolorystycznie. Warto pamiętać, żeby lewą stroną bara była ta w kolorze czerwonym. To ułatwi powrót po jego upuszczeniu lub po utracie kontroli nad latawcem.

Strój

Pianka, kamizelka ratunkowa, buty i kask są niezbędne do tego, żeby być na wodzie bezpiecznym. W związku z tym, warto je zawczasu wybrać.

Nożyk

Niezależnie od stopnia swojego zaawansowania, zawsze miej przy sobie nożyk. W razie, gdyby zdarzył się jakiś wypadek, możesz przeciąć linki i wyjść z opresji. W przeciwnym razie ratowanie cię może być znacznie utrudnione.

Wiatromierz

Wiatromierz jest niezastąpiony, kiedy chcesz sprawdzić, czy warunki atmosferyczne są odpowiednie do tego, żeby wypłynąć na wodę. W związku z tym, nawet osoby początkujące powinny zaopatrzyć się w dobry wiatromierz. Modelem przydatnym w kitesurfingu niewątpliwie jest wiatromierz windmaster 2, który został wyposażony w baterię o żywotności w okolicach dekady, przez co może służyć przez wiele sezonów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *