Jak dopasować wiązania snowboardowe

wiązania snowboardowe

Wiązania snowboardowe są jednym z najważniejszych elementów wyposażenia ridera. To właśnie one w przeważającej mierze decydują o naszym bezpieczeństwie na stoku i w snowparku, a także o postępach, jeśli chodzi o nabieranie techniki. Jeśli jesteś na etapie kompletowania własnego sprzętu, dobrze zastanów się, jakie wiązania snowboardowe wybrać. Dziś podpowiadamy, jak dobrać je odpowiednio pod kątem umiejętności oraz techniki jazdy.

Wiązania snowboardowe są niezwykle ważnym elementem wyposażenia na stok. To waśnie one łączą buty snowboardowe z deską. Nawet najlepsze deski snowboardowe bez odpowiednich wiązań nie pozwalają rozwinąć techniki ani dać z siebie maksimum w snowparku czy na stoku. Jak dopasować wiązania snowboardowe?

Wiązania snowboardowe i flex

Wiązania podobnie jak deski snowboardowe, mają swój flex, czyli sztywność. Jest to parametr, który określa także buty snowboardowe. Należy brać go pod uwagę, wybierając wszystkie te elementy wyposażenia.

Wiązania mogą mieć flex w skali od 1 do 10. Wiązania snowboardowe oznaczone jako 10 są to wiązania bardzo twarde, odpowiednie dla riderów lubiących szybką jazdę. Sprawdzają się przy dynamicznej jeździe na krawędzi, która wymaga już jednak pewnych umiejętności. Wiązania z flexem od 7 do 10 polecane są dla doświadczonych snowboardzistów stawiających na szybkość. Są bardziej precyzyjne i pozwalają na pełniejszą kontrolę nad deską, jeśli wybierzemy do nich twardsze buty snowboardowe.

Dla początkujących snowboardzistów polecane są wiązania ze średnim flexem, który wybacza więcej błędów. Większość wiązań dostępnych na rynku to właśnie wiązania średnio twarde.

Wiązania z małym flexem są polecane do freestyle’u, ponieważ zapewniają największą swobodę ruchów. Są dobre przy wykonywaniu tricków w snowparku.

Kształt łyżki w wiązaniach snowboardowych

Kupując wiązania snowboardowe, należy również zwrócić uwagę na kształt łyżki, o którą opiera się but podczas jazdy na tylnej krawędzi. W wiązaniach freestylowych łyżki są bardziej miękkie i mają niesymetryczne kształty. Są zakrzywione do środka. Twarde łyżki zapewniają szybsze i bardziej precyzyjne przenoszenie ruchów ciała na snowboard. Takie łyżki mają symetryczne kształty.

Przy wyborze wiązań warto też brać pod uwagę, czy mają one regulowaną piętę, która pozwala ustawić buty snowboardowe symetrycznie do krawędzi deski. Dokonując zakupu, najlepiej jest oczywiście wybierać dobrej jakości markowe wyposażenie. Jeśli inwestujesz w deskę i buty, nie ma powodu, by oszczędzać na wiązaniach. Dobrym rozwiązaniem dla początkujących jest także zakup wiązań w komplecie z deską. Zestaw należy jednak również dobrać odpowiednio do poziomu umiejętności, preferowanego stylu jazdy i techniki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *