Dieta 80/20 – na czym polega jej fenomen? Odżywiaj się z głową!

dieta 80/20

Czy tak samo jak ja, na zwrot „dieta- cud” również dostajesz dreszczy? Masz dosyć wszystkich obietnic, które składają autorzy różnych metod „skutecznego” odchudzania? Od kilku lat, w dobie Internetu, mediów społecznościowych i stałego dostępu do informacji, jesteśmy nieustannie bombardowani sposobami na to, jak odchudzić swoje ciało i jaki sposób odżywiania będzie dla nas najlepszy. Tak naprawdę, sprawa wygląda dosyć prosto. Dieta powinna być częścią Twojego stylu życia i być dopasowana nie tylko do wagi, ale przede wszystkim do wieku, stanu Twojego zdrowia, dotychczasowych nawyków sportowo-żywieniowych, chorób i innych osobistych czynników.

Trzeba jasno powiedzieć- nic nie zmieni Twojego ciała i umysłu w tydzień czy dwa! Po pierwsze, wyrzuć ze swojego słownika słowo DIETA już dziś. Dla wielu osób jest to określenie nacechowane negatywnie, przez co podświadomie zaczynamy go unikać. Zastąp je stwierdzeniem „nawyki żywieniowe” czy „zdrowy styl życia”.

 dieta 80/20 co to jest

Dieta 80/20 – o co w tym chodzi?

Nie zarażaj się jednak tematyką artykułu, to jedynie nazwa metody! Dieta 80/20 to zdecydowanie zdrowy styl życia, który świetnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. O co w nim chodzi? Tak naprawdę, jak sama nazwa wskazuje, sposób polega na wprowadzeniu pewnego podziału proporcji żywieniowych. Zasada 80/20 opiera się na regule, która mówi o tym, że 80% naszych posiłków w ciągu KAŻDEGO DNIA powinno opierać się na żywności zdrowej i niskokalorycznej. A co z pozostałymi 20%? Kiedy usłyszałam o tej „diecie” pierwszy raz, pomyślałam że to żart. Jednak nie! Przy zachowaniu regularności i 5 posiłków dziennie, jeden z nich może składać się w zupełności z tego, na co masz ochotę. Mogą to być lody, kawałek pizzy czy chipsy. Brzmi niewiarygodnie, prawda?

 dieta 80/20 śniadanie

Pamiętaj jednak, że jest to sposób idealny dla osób, które chce utrzymać swoją wagę lub delikatnie powiększyć masę. Proporcje te mogą okazać się zgubne dla osób z dużą nadwagą lub takich, które chcą zobaczyć efekty szybko. Jeśli nie jesteś jedną z tych osób, taki sposób odżywiania możesz stosować przez tydzień, dwa lub miesiąc. Obserwuj reakcje ciała i kontroluj swoją wagę. Jeśli zależy Ci na zgubieniu kilogramów (oprócz intensywnej aktywności fizycznej, przynajmniej 2 razy w tygodniu), wydłuż okres, w którym będziesz stosować „dietę”.

 dieta 80/20 babeczki

Jak to działa w praktyce?

Musimy założyć, że będziesz jadła 5 posiłków dziennie (niezbyt obfitych). W ciągu jednego tygodnia, zjesz ich w sumie 35. Jeśli znasz podstawy matematyki, szybko obliczysz 20% z tej liczby. A więc..7 posiłków w tygodniu to dowolne potrawy/produkty, na które obecnie masz ochotę. Dieta 80/20 działa właśnie tak. W ogólnym zestawieniu liczbowym nie wygląda to tak źle, prawda?

zdrowy styl życia a pizza

Czy warto stosować takie rozwiązanie?

Uważam, że zasada 80/20 daje swego rodzaju wolność. W tym jednym przypadku w ciągu dnia nie musimy trzymać się restrykcyjnych zasad, dlatego możesz bez problemu pozwolić sobie np. na wyjście do restauracji ze znajomymi. Zdrowe odżywianie się przestaje być przymusem, a staje się częścią Ciebie. Dodatkowo, dieta 80/20 może nauczyć Cię planowania posiłków, umiaru, samokontroli.

zdrowy styl życia śniadanie

Istotnym dla mnie czynnikiem było zachowanie zdrowego rozsądku. Będąc na tej „diecie” nie czułam się źle, nie miałam stałej ochoty na „zgrzeszenie” posiłkiem. Zakazy, nakazy i bezsensowne wyrzeczenia to już przeszłość. Dzięki tej metodzie, od dawna nie miałam tzw. napadów na jedzenie. Która z nas nie przeżyła sytuacji, w której całodniowe zdrowe odżywianie kończyło się napadem na cukiernię i późniejszymi wyrzutami sumienia?

Ostatnią kwestią „na tak” jest brak wyrzeczeń i poświęceń. Świadoma osoba będzie zadawać sobie sprawę z tego, że zbilansowana dieta plus ćwiczenia przyniosą prędzej czy później efekt. Dlatego jeśli stosujesz wyżej wymienione zasady, jeden mały, „niezdrowy” posiłek w ciągu dnia powinien zaspokoić całkowicie ochotę na słodkie/słone, przy jednoczesnym braku wyrzutów sumienia.

Wady metody

Tak jak każda innowacyjna metoda, również dieta 80/20 ma swoje wady. Wszystko opiera się tutaj na zasadzie racjonalności. Nieumiejętne wprowadzenie takiego sposobu żywienia może doprowadzić do braku jakichkolwiek efektów (20% nie może stać się nagle 70%).

Jeśli chcesz powoli zmieniać swoje nawyki żywieniowe, uważam że dieta 80/20 jest świetna na początek. Pamiętaj, że zawsze możesz modyfikować proporcje, w zależności od efektu jaki chcesz osiągnąć. Powodzenia!

Jak robić zakupy świadomie? Sprawdź ten artykuł http://omegasports.pl/nowy-nowa-ja-rob-zakupy-spozywcze-swiadomie-unikaj-tych-bledow/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *