Aktywny wypoczynek na Śląsku – poznaj 5 najpopularniejszych tras rowerowych

odzież rowerowa

Za oknem piękna pogoda, nic więc nie stoi na przeszkodzie, by po pracy lub w weekend wybrać się na dłuższą wycieczkę rowerową. Na Górnym Śląsku jest wiele miejsc, które warto odwiedzić na rowerze – w końcu Śląsk to nie tylko smog i kopalnie. Przygotowaliśmy zestawienie najchętniej wybieranych tras rowerowych. Wybierz jedną z nich albo zaplanuj sobie pokonanie wszystkich do końca wakacji i ciesz się urokami południa Polski.

Zamek w Chudowie

Mimo że z okazałego niegdyś zamku pozostała jedynie niewielka część ruin, warto odwiedzić ten zakątek Śląska. Atrakcją turystyczną jest tam bowiem nie tylko zamek, ale też tereny wokół niego, które uwielbiane są przez rowerzystów. W tym miejscu bardzo często są też organizowane różnego rodzaju wydarzenia, takie jak inscenizacje historyczne, koncerty, projekcje filmowe, ale też występy kabaretowe.

Żabie Doły

Czas na miejsce, które zachwyca pięknem przyrody w samym środku metropolii. Żabie Doły to teren znajdujący się na granicy trzech miast: Chorzowa, Bytomia i Piekar Śląskich. Jest to zespół przyrodniczo-krajobrazowy, który pozwala podziwiać piękno dzikiej przyrody. Na Śląsku jest to jeden z najcenniejszych terenów pod względem różnorodności ornitofauny, więc wycieczce rowerowej zawsze towarzyszy piękny śpiew ptaków.

Park Świerklaniec

Park Świerklaniec położony jest nad Jeziorem Świerklanieckim. Szerokie parkowe ścieżki pozwalają na kompleksowe zwiedzanie wszystkich atrakcji znajdujących się w parku. Jadąc na rowerze, można podziwiać Pałac Kawalera, Amfiteatr, kościół rzymskokatolicki, ruiny zamku, a także liczne rzeźby. W parku znajdują się także atrakcje dla najmłodszych: mini zoo oraz place zabaw.

Jezioro Chechło-Nakło

Kolejnym ważnym punktem na mapie rowerowych tras Śląska są tereny znajdujące się wokół Jeziora Chechło-Nakło. Jezioro znajduje się w okolicy Tarnowskich Gór i leży na trasie jednego z najpopularniejszych szlaków rowerowych na Górnym Śląsku: Leśno Rajza. Jezioro oraz teren wokół niego pełni funkcję rekreacyjną. Na osoby pragnące wypoczynku czekają kempingi, ośrodki wypoczynkowe, wypożyczalnie sprzętu rowerowego, a także słynny Bar u Adika, w którym można otrzymać naklejkę z logo „Rowerem po Śląsku”.

Lasy Murckowskie

Lasy Murckowskie położone są na terenie trzech miast: Katowic, Tychów oraz Mysłowic. Ten rozległy teren leśny, z racji tego, że znajduje się blisko jednych z większych śląskich miast, pozwala na szybką ucieczkę od miejskiego zgiełku. Lasy Murckowskie uwielbiają nie tylko rowerzyści, ale także biegacze i spacerowicze. Warto przebyć te trasy dla możliwości pooddychania świeżym powietrzem, relaksu i podziwiania natury.

Odzież rowerowa: czapka, koszulka – co jeszcze?

Każda dłuższa trasa rowerowa wymaga odpowiedniego przygotowania. Aura na zewnątrz może się bardzo szybko zmienić, dlatego warto być przygotowanym na każdą pogodę. Odzież rowerowa, po którą koniecznie należy sięgnąć to przede wszystkim koszulka rowerowa. Dobra koszulka rowerowa będzie odprowadzać wilgoć na zewnątrz, dzięki czemu skóra, nawet podczas intensywnej jazdy w słońcu, pozostanie sucha. Dzięki temu komfort jazdy będzie znacznie wyższy i nie dojdzie do bolesnych otarć naskórka.

Każdy rowerzysta powinien dbać o swoje bezpieczeństwo podczas jazdy, dlatego należy założyć kask rowerowy, który ochroni głowę w czasie ewentualnego upadku. Pod kaskiem powinna znaleźć się czapka rowerowa. Jeśli jednak z jakichś przyczyn nie chcesz zakładać kasku i tak załóż czapkę rowerową – ona ochroni twoją głowę przed słońcem.

Do swojego plecaka warto też spakować kurtkę. Na pewno przyda się, gdy temperatura nieco spadnie lub wtedy, gdy nieoczekiwanie zacznie padać deszcz.

Jeśli już wybrałeś trasę, która najbardziej cię interesuje, nadszedł czas na spakowanie plecaka, założenie odzieży rowerowej i ruszenie w drogę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *